MARKA TESCİL

Marka Tescil Nedir ?

İşletmenizin mal vb. hizmetinizin diğer işletme sahiplerine karşı mal veya hizmetinden ayrı tutan işarete verilen addır.

NELER MARKA TESCİL EDİLİR ?

Sizlerin belirlemiş olduğu slogan, şekil, sayı, isim vb. her türlü işaret marka tescil konu altındadır.

Marka Tescil Kriteri

Marka tescil konusunda en önemli unsurlardan birisi ise markanın konusu olan işaret / simgenin ayırt ediciliğidir. Ayırt edici özelliği marka tescilinizin konusu olan isim, işaret gibi diğer mal ve hizmetlerden çok açık bir şekilde farklı olmasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

01

Marka Tescili Nerede Yapabilirim?

Türk Patent Enstitüsü nezdinde yapılmaktadır. Marka tescili kayıtlı resmi vekiller aracılığı ile Türk Patent Enstitüsü’nde yapılabilmektedir. Tescilin aşama süreci 1 yılı bulabilmektedir. Başvurulan tescil'in koruma kalkanı başvurunun yapıldığı an, yani gün saat ve dakika itibariyle başlar. Başvurunuzun yapılmasından sonra Türk Patent Enstitüsü tarafınca başvurunuzun şartları yerine getirilip getirilmediğine dair kontrol yapılır ve başvuru sahibinin veya vekiline resmi yazı şeklinde bildirilir.

02

Marka Tescil Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Yurdumuzda (Türkiye’de) yerleşik biçimde bulunan, ticari faaliyet gösteren herkesin marka tescil başvurusunda bulunabilir. İnce bir ayrıntıyı da eklemeliyiz ki, Türkiye’de yerleşik Paris sözleşmesi taraf olan ülkelerin gerçek veya tüzel kişilerin de marka tescil başvurusu hakkına sahiplerdir.

03

Marka Başvurumu Nasıl Yaparım ?

Başvuru sahibinin veya resmi vekil tarafından çevrimiçi (online) ortamda veyahut gereken evrakların eksiksiz doldurulmasından sonra yapılabilmektedir.

YUKARI